Jak zapobiegać problemom z paznokciami u nóg

Jak zapobiegać problemom z paznokciami u nóg

Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec problemom z paznokciami u stóp. Te wskazówki pomogą Ci uniknąć wrastających paznokci, spuchniętych lub suchych paznokci, a nawet bolesnych, przebarwionych paznokci. Możesz również rozważyć noszenie odpowiednio dopasowanych butów i przyjmowanie kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Te składniki odżywcze pomogą Twoim paznokciom rosnąć mocniej i zdrowiej.

Odpowiednio dopasowane buty

Zakup odpowiednio dopasowanych butów może pomóc w zapobieganiu problemom związanym z wrastającymi paznokciami u stóp. Wrastające paznokcie u stóp to częsta dolegliwość, która może być bardzo bolesna. Oprócz bólu, stan ten może prowadzić do podrażnienia skóry i zapalenia.

Odpowiednio dopasowane buty mogą również pomóc w zapobieganiu bólom kostek, bólom kolan i innym problemom ze stopami. Właściwy rodzaj obuwia może również zapobiec bólowi biodra. Ponadto, odpowiednie buty mogą zapobiec problemom z krążeniem.

Podczas gdy właściwie dopasowane buty mogą nie być najbardziej ekscytującą rzeczą do noszenia, pomogą one utrzymać Twoje stopy w zdrowiu i wygodzie. Zainwestuj w parę, która będzie Ci służyć przez długi czas.

Wrastające paznokcie są powodowane przez zbyt ciasne lub zbyt luźne buty. Luźne buty spowodują, że palce u nóg będą się chwiać, powodując ból i stan zapalny. Ciasny but spowoduje, że palce będą naciskać na krawędź buta.

Ciasna skarpeta również przyczyni się do powstania wrastającego paznokcia. Ciasna skarpeta uciska skórę na płytkę paznokcia, powodując powstawanie pęcherzy. Najlepszym sposobem zapobiegania wrastaniu paznokci jest noszenie skarpetek, które są wyściełane i suche.

Innym sposobem na uniknięcie wrastającego paznokcia u stóp jest obcinanie paznokci. Najlepszym sposobem na przycięcie paznokci jest użycie bezpiecznego obcinacza do paznokci. Zapobiegnie to wrastaniu paznokci na boki do łożyska. Inną możliwością jest opiłowanie paznokci.

Podczas gdy właściwie dopasowane buty mogą być dobrym początkiem, noszenie właściwych skarpet może pomóc chronić Twoje stopy przed pęcherzami i modzelami. Najlepszym sposobem zapobiegania tym bolesnym dolegliwościom stóp jest noszenie zawsze skarpet. Należy również upewnić się, że skarpety, które nosisz są wolne od bakterii i grzybów.

Odpowiednio dopasowane buty mogą zapobiegać wrastającym paznokciom, ale noszenie odpowiedniego rodzaju obuwia pomoże również zapobiec innym bolesnym dolegliwościom stóp. Oprócz wrastających paznokci, możesz rozważyć noszenie pary sandałów z otwartymi palcami. Pozwoli to Twoim stopom oddychać i zmniejszy ryzyko infekcji.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, jeśli chodzi o właściwe dopasowanie butów, jest uzyskanie właściwego rozmiaru. Jeśli nie masz dobrego wyczucia rozmiaru swojej stopy, możesz uzyskać jeden zmierzony przez profesjonalistę.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6

Uzyskanie wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 jest niezbędne dla zdrowia. Tłuszcze te pomagają w funkcjonowaniu komórek w Twoim organizmie. Kwasy te można znaleźć w diecie, a także możesz rozważyć produkty uzupełniające, które zawierają te tłuszcze. Mogą one również pomóc w niektórych chorobach, takich jak rak.

Najskuteczniejszym sposobem, aby uzyskać jak najwięcej z tłuszczów, jest zbilansowanie diety. Powinieneś jeść co najmniej dwa tłuszcze omega-3 dziennie, a możesz chcieć zwiększyć tę liczbę do czterech. Możesz to zrobić, zastępując olej słonecznikowy olejem rzepakowym, a także możesz chcieć spożywać więcej ryb. Powinieneś również rozważyć zastąpienie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi.

Najnowsze wytyczne żywieniowe zalecają, abyś zastąpił część tłuszczów nasyconych w swojej diecie tłuszczami nienasyconymi. Możesz również rozważyć przyjmowanie suplementu omega-6, jeśli masz szczególne dolegliwości zdrowotne. Możesz uzyskać kwasy tłuszczowe omega-6 z olejów roślinnych, takich jak olej sojowy, olej słonecznikowy i oliwa z oliwek. Możesz również wziąć suplement, który zawiera kwas linolowy i kwas gamma-linolenowy.

Naukowy skrót kwasu tłuszczowego w nazwie to ALA i jest to 18-węglowy kwas tłuszczowy, który zawiera trzy podwójne wiązania. Jego nazwy nie należy mylić z bardziej popularnym kwasem linolowym, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-6. ALA jest bardziej wydajny z tych dwóch, ponieważ jest również najbardziej znanym kwasem tłuszczowym i jest bardziej prawdopodobne, że zostanie wykorzystany przez organizm.

Uzyskanie wystarczającej ilości tłuszczów dietetycznych Omega 3 i Omega 6 jest ważne z wielu powodów, z których nie najmniejszym jest ich działanie przeciwzapalne. Mogą one również pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do spożywania co najmniej 5% do 10% dziennego spożycia kalorii z tłuszczów omega-6. Są one nie tylko dobre dla Twojego serca, ale także dla reszty Twojego ciała. Możesz również rozważyć przyjmowanie suplementu Omega 3, jeśli masz określone warunki zdrowotne.

Wrastające paznokcie

Utrzymywanie stóp w czystości i suchości jest ważne, aby pomóc w zapobieganiu problemom z wrastającymi paznokciami. Cukrzycy i osoby ze słabym krążeniem mają zwiększone ryzyko wystąpienia tych problemów. Istnieją jednak bezpieczne domowe sposoby, które można wykorzystać do leczenia wrastających paznokci.

Jeśli masz łagodne wrastające paznokcie, miejscowo stosowany krem, maść lub żel może być w stanie zmniejszyć ból i obrzęk. W poważniejszych przypadkach konieczna może być wizyta u podologa.

Jeśli odczuwasz ból, moczenie stopy w ciepłej wodzie trzy do czterech razy dziennie może pomóc złagodzić ból. Możesz również użyć łagodnej maści antyseptycznej, aby zmniejszyć infekcję i promować gojenie. Po zastosowaniu maści zabandażuj palec u nogi.

Jeśli odczuwasz duży ból lub obrzęk, być może będziesz musiał zobaczyć podiatrę. On lub ona będzie w stanie usunąć część paznokcia lub usunąć go chirurgicznie. Twój lekarz może również zalecić stosowanie kremu z kortykosteroidami.

Noszenie zbyt ciasnych lub zbyt luźnych butów może również przyczynić się do powstania problemu wrastających paznokci. Noszenie butów z odkrytymi palcami może zapobiec podrażnieniom. Upewnij się również, że noszone przez Ciebie skarpetki są wygodne.

Wrastające paznokcie u stóp są bolesne i mogą powodować infekcje. Kilka domowych sposobów może pomóc złagodzić ból, w tym produkt z acetaminofenem lub ciepła kąpiel w słonej wodzie. Jeśli jednak masz infekcję, musisz udać się do lekarza.

Twój lekarz może zalecić doustny antybiotyk, aby zapobiec zakażeniu. Możesz również spróbować moczyć stopę w ciepłej wodzie przez dwa do trzech dni. Możesz również umieścić bawełnę pod wrastającym paznokciem, aby zmniejszyć nacisk.

Lekarz może również zalecić stosowanie miejscowo maści z antybiotykiem w celu zmniejszenia infekcji. Maść należy nakładać trzy razy dziennie. Zastosuj również wazelinę do zabandażowanego palca u nogi. Możesz kupić over-the-counter maść antyseptyczną w aptece. Jeśli zauważysz czerwony lub biały ślad na paznokciu, to prawdopodobnie jest on wrastający.

Jeśli wrastający paznokieć został zainfekowany, lekarz może zalecić jego chirurgiczne usunięcie. Lekarz może zastosować miejscowy środek znieczulający, aby znieczulić miejsce przed wycięciem paznokcia. Lekarz może również zdrenować ropę.

Leczenie

Niezależnie od tego czy jest to infekcja grzybicza, zdeformowany paznokieć czy słabe krążenie, problemy z paznokciami u stóp mogą dotknąć każdego. Podczas gdy mogą wydawać się kłopotliwe, mogą być w rzeczywistości oznaką podstawowego problemu zdrowotnego.

Pierwszą linią obrony przed grzybicą paznokci jest właściwa higiena. Należy dobrze oczyścić stopy i dokładnie je osuszyć. Używaj butów, które oddychają i unikaj noszenia butów w wilgotnych, ciemnych miejscach. Jeśli zauważysz objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk i ból, udaj się do lekarza na konsultację.

Jeśli uważasz, że możesz mieć infekcję grzybiczą, lekarz może przepisać leki doustne lub środki stosowane miejscowo. Leki doustne mogą oczyścić infekcję szybciej niż zabiegi miejscowe. Jednak leki doustne mogą powodować skutki uboczne, takie jak uszkodzenie wątroby. Jeśli masz cukrzycę lub przewlekłą niewydolność nerek, możesz nie kwalifikować się do leków doustnych.

Leczenie miejscowe może pomóc w przypadku niewielkiej grzybicy paznokci. Możesz być w stanie leczyć infekcję w domu, używając płynnego środka przeciwgrzybicznego. Lekarz może również przepisać lek miejscowy, który nakłada się na paznokcie. Takie leczenie trwa dłużej i wymaga przestrzegania reżimu.

W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie zabiegu debridementu. Zabieg ten usuwa z paznokcia wszelkie martwe tkanki lub grzyby. Może on również złagodzić ból spowodowany grubymi paznokciami, które mogą uciskać Twoje buty.

Zabiegi laserowe to kolejna opcja. Wykorzystują one światło o określonej długości fali, aby wycelować w grzyby. Światło przechodzi przez paznokieć i pochłania pigment znajdujący się w grzybach. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Jednak przez kilka sekund mogą Państwo odczuwać łagodne uczucie ciepła. Większość osób po zabiegu może wrócić do normalnej aktywności.

Inną opcją jest zabieg chirurgiczny. W ciężkich przypadkach lekarz może usunąć część paznokcia. Operacja jest zazwyczaj wykonywana w biurze i powoduje niewielki lub żaden ból. Może być jednak konieczne noszenie samoprzylepnego bandaża, aby chronić skórę przed uszkodzeniem. Większość osób może wrócić do normalnej aktywności już następnego dnia.

Jeśli masz grzybicze zakażenie paznokci, lekarz może zaproponować kurs leczenia miejscowego lub doustnego. Leki doustne mogą być połączone z leczeniem miejscowym, aby leczenie było bardziej skuteczne.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Domowe sposoby na alergię na szminki
Czytaj Dalej

Domowe sposoby na alergię na szminki

Niezależnie od tego, czy masz przewlekłą alergię na szminkę, czy tylko trochę, istnieje kilka wspaniałych domowych środków, które…